e-monitor szkolny

 
strona główna> publikacje> scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V

Bożena Będzińska-Wosik

Temat: Teatr - słowo magiczne
Czas: 45 minut

Cel główny: Uczenie istnienia w kulturze tak, by stawała się wewnętrzną i osobistą własnością młodego człowieka; wprowadzanie w tradycje kultury europejskiej.

Cele operacyjne:
uczeń:
- objaśnia pojęcie kultu;
- analizuje budowę teatru greckiego;
- charakteryzuje składniki teatru;
- redaguje krótką, rzeczową notatkę;
- twórczo wykorzystuje zdobyte wiadomości.

Metody: poglądowa, problemowa, waloryzacyjne /wg W. Okonia/.

Forma: zbiorowa

Środki dydaktyczne: video, inscenizacja obrzędu ku czci Dionizosa, plansze z ilustracją maski aktora tragicznego.

Przebieg lekcji:

1. Inscenizacja obrzędu ku czci Dionizosa w wykonaniu chłopców.
2. Rozmowa wokół kręgu.
Uczniowie siadają na podłodze wokół wcześniej narysowanego kredą kręgu. Wspólna rozmowa na temat:
- gdzie w życiu codziennym stykamy się z kręgiem? (harcerstwo, dzikie plemiona afrykańskie, obrzędy religii chrześcijańskiej-Boże Ciało, droga krzyżowa itp.);
- wyjaśnienie pojęcia kultu;
- określenie charakteru kręgu ( magiczny).
3. Nawiązanie do kultu Dionizosa i sformułowanie wniosku: Teatr wywodzi się z kultu Dionizosa, ma charakter magiczny.
4. Zapisanie tematu lekcji: Teatr - słowo magiczne.
Zapis w zeszycie: Sztuka teatru wywodzi się z kultu Dionizosa.
5. Budowa teatru antycznego.
Nawiązanie do inscenizacji - chór poruszał się wokół kręgu (orchestra), podawał (śpiewał) refren. Dzieci rysują na tablicy schemat sceny antycznej.
Projekcja fragmentów filmu, obrazujących dzisiejszy obraz teatru antycznego.
6. Aktor w teatrze antycznym.
Przy pomocy plansz i ilustracji dzieci opisują wygląd aktora teatru antycznego, zwracając szczególną uwagę na:
- onkos - rodzaj peruki,
- koturny - drewniane podwyższenia na nogach,
- kolorowy watowany kostium - czynił aktora bardziej widocznym,
- maskę - określała charakter postaci.
7. Nauczyciel zapoznaje uczniów z charakterem Dionizji Wielkich i Małych, wprowadza pojęcia tragedii i komedii.
8. Wspólne redagowanie notatki:
Kolebką teatru są Ateny, gdzie odbywały się festiwale teatralne (konkursy poetów). Aktorami byli wyłącznie mężczyźni ubrani w gruby jaskrawy kostium, drewniane koturny oraz onkos (rodzaj wysokiej peruki). Maska aktora podkreślała charakter bohatera.
9. Praca domowa:
Napisz opowiadanie pt. "Spędziłem (-am) dzień w teatrze antycznym".

INSCENIZACJA


Scena:

na środku narysowany kredą krąg. Na wprost widzów prowizoryczny ołtarz - miejsce na składane przez aktorów dary). Przy dźwiękach muzyki greckiej wchodzą aktorzy - chór wraz z Przewodnikiem, którzy tanecznym krokiem poruszają się wokół kręgu podając słowa:


Chór:

Maik niesiemy w dom,
Maik zielony.
Od gór go niesiemy, od gór,
Niesiem go świeżo ucięty.

Przodownik:

Niech Dionizos, Weselników obrońca i stróż
Wejrzy okiem łaskawym na błędny nasz huf!

Chór:

Maik niesiemy w dom ...

Przodownik:

Zawtórujcie tej pieśni radością!
Niech wolą boga uśmiech i wesele zagoszczą!

Chór:

Maik niesiemy w dom ...
( x2)
Aktorzy składają dary (owoce, dzbany)

Uwaga: Nastrój przedstawienia podkreślają palące się świece i kadzidła.


< publikacje || do góry ^

 

 


Copyright by Krzysztof Kruszyński, Łódź 2005