e-monitor szkolny

 
strona główna> publikacje> scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji historii i języka polskiego prowadzonej w bloku humanistycznym w klasie V

Aleksandra Filipowicz i Bożena Będzińska-Wosik

Temat lekcji: Z dziejów szkoły .
Czas trwania lekcji: około 90 minut.

Cel główny:
Zapoznanie uczniów z wybranymi zagadnieniami z historii polskiego szkolnictwa oraz kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy nowych zjawisk.

Po skończonych lekcjach uczeń potrafi:
ˇ integrować wiedzę uzyskaną z różnych źródeł informacji;
ˇ odczytywać i opisywać różnorakie źródła informacji;
ˇ wyciągać wnioski z porównywania różnych informacji dotyczących dziejów szkoły;
ˇ budować teksty literackie oparte na treściach historycznych;
ˇ wyrażać własne zdanie, słuchać zdania innych;
ˇ skutecznie komunikować się w grupie.

Metody: samodzielne dochodzenie do wiedzy, praca w grupach.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne:
podręcznik do historii: M. Gensler "Historia i społeczeństwo" wyd. WSiP,
plansza gazetki, fotografie, świadectwa szkolne, tarcze, kałamarz, obsadka ze stalówką i inne
"rekwizyty" dawnej szkoły, dzwonek ręczny wywiady na kasetach video i magnetofono-
wych.

UWAGA! Lekcje prowadzą dwie nauczycielki różnych przedmiotów, w związku z czym stwarza ona wrażenie dwóch jednostek metodycznych. Istotnym wydaje się fakt, iż obie "części" lekcji (pierwszą prowadzi historyk, drugą polonista) stanowią metodyczną całość, w trakcie lekcji przenikają się treści programowe oraz umiejętności kluczowe wspólne dla języka polskiego i historii.

Przebieg lekcji:

1. Powitanie. Asocjogram z hasłem "szkoła". Podanie głównego tematu lekcji: "Z dziejów szkoły ...".
2. Zaangażowanie. Zapoznanie uczniów z instrukcją do pracy w grupach (załącznik nr 1 ).
3. Badanie i przekształcanie problemu. Uczniowie opracowują problem w oparciu o podręcznik - układają tekst artykułu do gazetki na zadany temat oraz wymyślają tytuł gazetki, w której zamieszczą swój artykuł.
4. Prezentacja. Przedstawiciele grup odczytują teksty i umieszczają je w odpowiednich miejscach gazetki. Na tablicy zapisują propozycję tytułu gazetki (wybór tytułu odbywa się poprzez głosowanie). Wybrany tytuł zostaje zapisany jako pierwsza część tematu lekcji: " ................................... - jesteśmy twórcami gazetki szkolnej".
5. Ćwiczenie na zakończenie. Uczniowie - ochotnicy losują paski z nazwami najważniejszych polskich wyższych uczelni i umieszczają je na osi czasu.
6. Relaks. Wysłuchanie piosenki o szkole w luźnej atmosferze.
7. Wprowadzenie. Rozpoczęcie drugiej części lekcji głosem dzwonka ręcznego. Uświadomienie uczniom celu kolejnych działań - zapisanie tematu lekcji: " Spisujemy historię szkoły naszych rodziców i dziadków".
8. Zaangażowanie. Rozdanie instrukcji do pracy w grupach (załącznik nr 2) wraz z "rekwizytami" dawnej szkoły.
9. Badanie i przekształcanie problemu. Obejrzenie i wysłuchanie wywiadów z rodzicami i dziadkami na temat ich szkoły, zapoznanie się z mini wystawką o dawnej szkole. Uczniowie konstruują materiał literacki do szkolnego podręcznika historii, proponują również wybrany materiał ilustracyjny.
10. Prezentacja. Przedstawiciele grup odczytują przygotowane teksty, ilustrując je wybranym wcześniej materiałem.
11. Refleksja. Uczniowie spontanicznie porównują szkołę dawną z współczesną uwzględniając opinie o odbytej lekcji.

12. Praca domowa (do wyboru):
a) Napisz opowiadanie pt. "Spędziłem dzień w (dawnej) szkole" "Szkoła moich marzeń"
b) Przygotuj hasło do plakatu reklamującego Twoją szkołę.
13. Ewaluacja. Uczniowie zapisują na otrzymanych kartkach krótkie uwagi na temat lekcji.

< publikacje || do góry ^

 

 


Copyright by Krzysztof Kruszyński, Łódź 2005